Правила гри 2017/2018
Модифікації до Правил гри

Універсальність Правил гри означає, що гра є по суті однаковою в кожній частині світу і
на всіх рівнях. Так само, як створення «чесного» і безпечного середовища, в якому
проходить гра, Правила також повинні сприяти збільшенню учасників змагань і рівню
задоволення.
Так історично склалося, що IFAB надає деяку гнучкість Національним футбольним
асоціаціями в плані модифікації Правил в питаннях, що стосуються «організації» окремих
категорій змагань з футболу. Проте, IFAB твердо переконана в тому, що зараз слід
надавати Національним асоціаціям більше можливостей вибору щодо внесення змін до
організаційних аспектів внутрішніх змагань з футболу, якщо це, в цілому, піде на користь
футболу в своїх країнах.
Гра в цілому і арбітраж повинні бути однаковими на кожному футбольному полі в усьому
світі, від фіналу чемпіонату світу з футболу ™ до матчів в невеличкому селищі. Проте,
саме потреби внутрішніх змагань з футболу кожної країни мають визначати скільки
повинна тривати гра, скільки гравців повинно брати в ній участь і як слід карати певну
нечесну поведінку.
Отже, під час 131 щорічного робочого засідання IFAB, що відбулось у Лондоні 3 березня
2017 р., було одноголосно вирішено, що Національні асоціації (і конфедерації та ФІФА)
тепер повинні мати можливість вибору, у випадку, якщо вони хочуть скористатись ним,
змінити всі або деякі з наступних організаційних положень Правил гри з футболу, за які
попереджень (ЖК)
Для будь-якого рівня, за виключенням змагань за участю 1-ї команди клубів вищого
дивізіону або національних збірних команд «А»:
• дозволяється використовувати до максимум 5 замін для кожної команди
Крім того, для забезпечення більшої гнучкості НА, спрямованої на користь та розвиток
внутрішніх змагань з футболу, під час щорічного робочого засідання IFAB були ухвалені
вважати «масовим» футболом
НА мають право застосовувати зазначені модифікації для різних змагань – не існує вимог
використання їх до кожного змагання. Пороте, не дозволяється застосування будь-яких
інших модифікацій.
IFAB просить НА повідомляти їй про застосування цих модифікацій та рівні, на яких вони
були запроваджені, через те, що така інформація, і особливо причина (-и) їхнього
застосування, можуть допомогти IFAB визначитись із ідеями щодо розвитку/стратегії, з
яким IFAB може поділитись задля сприяння розвитку футболу в інших НА. Будь ласка,
надсилайте інформацію: [email protected]
Також, IFAB, зацікавлена в отриманні пропозицій щодо інших можливих модифікацій
Правил гри, які могли б сприяти збільшенню кількості учасників, зробити футбол більш
привабливим і сприяти його розвитку в усьому світі.

Методичні рекомендації щодо тимчасового відсторонення (лавки для штрафників)
Під час 131 щорічного робочого засідання IFAB, що відбулось у Лондоні 3 березня 2017
р., було схвалено застосування тимчасових відсторонень (лавки для штрафників) для всіх
або деяких попереджень (ЖК) у змаганнях серед юнаків, ветеранів та у масовому футболі,
що підлягає схваленню, в залежності під чиєю егідою відбуваються змагання, з боку НА,
конфедерації або ФІФА.

Посилання на тимчасові відсторонення в Правилах гри 2017/18:

Правило 5 – Арбітр (Повноваження та обов’язки):

Дисциплінарні санкції

Арбітр:
• має право пред’явити жовту або червону картку та, де це дозволено регламентом
змагань, тимчасово відстороняти гравця, з моменту виходу на поле для гри на початку
матчу і до завершення матчу, включаючи перерву між таймами, протягом додаткового часу і
виконання серії 11-метрових ударів
Тимчасове відсторонення – відбувається, коли гравець скоює порушення, що заслуговує
попередження (ЖК), і карається миттєвим «відстороненням» від участі в подальшій
частині матчу. Філософія полягає в тому, що «миттєве покарання» може мати більш
значущий та миттєвий позитивний вплив на поведінку як самого порушника, так і,
потенційно, його команди.
НА, конфедерація чи ФІФА, повинні затвердити (для публікації в регламентах змагань)
протокол тимчасових відсторонень з наступними методичними рекомендаціями:

Тільки гравці
• Тимчасові відсторонення застосовуються до всіх гравців (включаючи воротарів), але це
не стосується порушень, що заслуговують на попередження (ЖК), і які були скоєні будь-
ким із запасних або замінених гравців

Сигнал арбітра
• При застосуванні тимчасового відсторонення арбітр демонструє жовту картку (ЖК), а
потім чітко вказує обома руками в напрямку площі тимчасових відсторонень (зазвичай,
йдеться про технічну площу)

Тривалість періоду тимчасового відсторонення
• Тривалість періоду тимчасового відсторонення є однаковою для всіх порушень
• Тривалість періоду тимчасового відсторонення має становити 10-15% від тривалості
всього матчу (наприклад, 10 хвилин у матчі тривалістю 90 хвилин, 8 хвилин у матчі
тривалістю 80 хвилин)
• Відлік періоду тривалості тимчасового відсторонення починається в момент поновлення
гри після того, як гравець залишив поле для гри
• Арбітр має враховувати в тривалість періоду тимчасового відсторонення будь-який час
«втрачений» на будь-які зупинки, що будуть компенсовані у «доданому часі» в кінці
тайму (наприклад, заміна, травма тощо …)
• Організатори змагань повинні вирішити, хто буде допомагати арбітру обліковувати час
тривалості періоду тимчасового відсторонення – відповідальність може бути покладена на
делегата, 4-го арбітра або нейтрального асистента арбітра; в той же час, це може бути
офіційний представник команди
• Після завершення періоду тимчасового відсторонення гравець може повернутися на поле
з бокової лінії з дозволу арбітра, що може бути наданий, коли м’яч знаходиться у грі
• Остаточне рішення щодо того, коли гравець може повернутися на поле, приймає арбітр

• Тимчасово відсторонений гравець не може бути замінений до завершення періоду
тимчасового відсторонення (але це не стосується випадку, коли це тимчасове
відсторонення є другим для гравця або якщо команда вже використала всі дозволені
заміни)
• Якщо період тимчасового відсторонення не завершився в кінці першого тайму (або в
кінці другого тайму у випадку, коли буде гратись додатковий час), то частина періоду
тимчасового відсторонення, що залишилась, переноситься на початок другого тайму (на
початок додаткового часу)
• Гравцю, який відбуває тимчасове відсторонення, дозволяється по завершенню матчу
брати участь у серії 11-метрових ударів (пенальті)
Площа тимчасових відсторонень
• Тимчасово відсторонений гравець повинен залишатися в межах технічної площі (якщо
така існує) або з тренером/технічним персоналом команди, за виключенням ситуації із
проведенням «розминки» (на тих самих умовах, що і запасний гравець)
Порушення скоєні до/під час/після тимчасового відсторонення
• Тимчасово відсторонений гравець, який скоює порушення, що заслуговує попередження
(ЖК) або вилучення (ЧК), під час періоду власного тимчасового відсторонення, не має
права на подальшу участь у матч і його не можна замінити
Подальші дисциплінарні заходи
• Організатори змагання/НА вирішують чи повідомляти у відповідні органи і чи слід
застосовувати подальші дисциплінарні заходи щодо тимчасових відсторонень, наприклад,
відсторонення від участі в матчах через накопичення певної кількості тимчасових
відсторонень, як у випадку із попередженнями (ЖКи)

Системи тимчасового відсторонення
Організатор змагань має право обрати лише одну з наступних систем тимчасового
відсторонення:
Система A – для всіх попереджень (ЖК)
Система B – для деяких, але не всіх попереджень (ЖК)

Система A – тимчасове відсторонення для всіх попереджень (ЖК)
• Всі попередження (ЖК) караються тимчасовим відстороненням
• Гравець, який отримує 2-е попередження (ЖК) в одному матчі:
– отримує друге тимчасове відсторонення і потім не бере подальшої участі в матчі
– може бути замінений запасним гравцем по завершенню періоду другого тимчасового
відсторонення, у випадку, якщо команда гравця ще не використала максимальну
кількість замін (це тому, що команда вже була «покарана», граючи без цього гравця
впродовж 2-ох періодів тимчасового відсторонення)

Система В – тимчасове відсторонення для деяких, але не всіх попереджень (ЖК)
• Застосовується попередньо-складений перелік порушень, що заслуговують на
попередження (ЖК) і які будуть каратись тимчасовим відстороненням
• Всі інші порушення, що заслуговують на попередження, караються попередженням (ЖК)
• Гравець, який був тимчасово відсторонений, а потім отримує попередження (ЖК)
продовжує брати участь у матчі
• Гравець, який отримав попередження (ЖК), а потім отримує тимчасове відсторонення
може продовжити гру після завершення періоду тимчасового відсторонення
• Гравець, який отримує друге тимчасове відсторонення в одному матчі відбуває
тимчасове відсторонення, а потім не бере подальшої участі в матчі. Гравець може бути
замінений запасним гравцем по завершенню другого періоду тимчасового відсторонення,

ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ З ПРИВОДУ ТИМЧАСОВОГО ВІДСТОРОНЕННЯ
До яких видів порушень застосовується тимчасове відсторонення?
• Тимчасове відсторонення застосовується тільки у контексті попереджень (ЖК).
• Організатори змагань можуть застосовувати тимчасові відсторонення для всіх ЖК або
тільки для деяких (зазвичай, для порушень пов’язаних із нечесною поведінкою) – див.
Система В (наведена вище)
До кого застосовуються тимчасові відсторонення?
• Тимчасові відсторонення застосовуються тільки до гравців (в тому числі воротарів) –
вони не застосовуються до запасних, замінених гравців або офіційних представників
команди
Чи потрібно повідомляти про тимчасові відсторонення у відповідні органи?
• НА вирішує чи потрібно після матчу повідомляти про тимчасові відсторонення і чи
будуть вжиті згодом інші заходи, такі як, наприклад, відсторонення від матчів в наслідок
накопичення певної кількості тимчасових відсторонень (як у випадку із ЖК)
Які сигнали використовує арбітр для позначення тимчасового відсторонення?
• Арбітр подає сигнал про застосування тимчасового відсторонення шляхом демонстрації
жовтої картки (ЖК) і потім очевидно вказує обома руками в напрямку площі тимчасового
відсторонення (зазвичай це технічна площа)
Як довго триває період тимчасового відсторонення?
Період тимчасового відсторонення:
 є однаковим для всіх порушень
 має тривати 10-15% від тривалості всього матчу (наприклад, 10 хвилин у матчі
тривалістю 90 хвилин, 8 хвилин у матчі тривалістю 80 хвилин)
 розпочинається, коли поновлюється гра після того, як гравець залишив поле для
гри
 до періоду тимчасового відсторонення входить будь-який час «втрачений» через
зупинки, які компенсуються у вигляді «доданого часу» по завершенню тайму
 Організатори змагань повинні прийняти рішення – хто буде допомагати арбітру
вести облік часу періоду тимчасового відсторонення – наприклад, це може бути делегат
(директор) матчу, 4-ий арбітр або нейтральний асистент арбітра; в той же час це може
бути офіційний представник команди
Що повинно відбутись, якщо тайм завершився, а період тимчасового відсторонення
ще не закінчився?
• Якщо період тимчасового відсторонення гравця не завершився в кінці першого тайму, то
час, що залишився відбути, переноситься на початок другого тайму (теж саме відбувається
в кінці матчу, якщо буде гратись додатковий час)
• Якщо період тимчасового відсторонення не закінчився до завершення матчу для гравця,
то йому дозволяється брати участь у серії післяматчевих 11-метрових ударах (пенальті)
Де повинен знаходитись тимчасово відсторонений гравець?
• тимчасово відсторонений гравець повинен перебувати в технічній площі команди; якщо
немає технічної площі, гравець повинен перебувати поруч з тренером/технічним
персоналом команди (за виключенням випадку пов’язаного з розминкою)
Чи може тимчасово відсторонений гравець розминатись?
• З метою запобігання травматизму, тимчасово відстороненому гравцю дозволяється
розминатись, так само, як і у випадку, якби він/вона були запасним гравцем
Коли тимчасово відсторонений гравець може повернутися до участі в грі?
• Після завершення періоду тимчасового відсторонення, гравець може повернутися до
участі в грі з бокової лінії, з дозволу арбітра, що може відбутись навіть, коли м’яч
знаходиться у грі
Чи може тимчасово відсторонений гравець бути замінений?
• тимчасово відсторонений гравець може бути замінений тільки після завершення періоду
тимчасового відсторонення. Проте, він/вона не може бути замінений/а, якщо:
– це тимчасове відсторонення є другим для гравця
– команда вже використала всі свої дозволені заміни
Що повинно відбутись, якщо тимчасово відсторонений гравець скоїть порушення
під час періоду тимчасового відсторонення?
• тимчасово відстороненому гравцю, який скоїв порушення, що карається попередженням
(ЖК) або вилученням/червоною карткою (ЧК), під час періоду свого тимчасового
відсторонення, забороняється брати подальшу участь у матчі і він не може бути заміненим27

Методичні рекомендації щодо зворотних замін

Після рішень, що були ухвалені під час 131 щорічного робочого засідання IFAB, що
відбулось у Лондоні 3 березня 2017 р., діючими Правилами Гри дозволено застосовувати
зворотні заміни у змаганнях серед юнаків, ветеранів, осіб з обмеженими можливостями та
у масовому футболі за умови схвального рішення про це з боку організаторів змагань НА,
Пояснення щодо тимчасових відсторонень викладені в Правилах гри 2017/18:

Правило 3 – Гравці (Кількість замін):

Зворотні заміни
За умови згоди національної футбольної асоціації, конфедерації або ФІФА, застосування
зворотних замін дозволено лише у змаганнях серед юнаків, ветеранів, осіб з обмеженими
можливостями та у масовому футболі.
Зворотно заміненим гравцем вважається той гравець, який вже брав участь у матчі і був
замінений (замінений гравець), а потім, пізніше в матчі повертається у гру, замінивши
будь-якого гравця.
Окрім того, що заміненому гравцю дозволено повернутись на поле і продовжити брати
участь у грі, при зворотних замінах застосовуються положення Правила 3 та Правил гри.
Зокрема, процедура заміни, яка зазначена в Правилі 3 повинна бути дотримана.
ПОШИРЕНІ ПИТАННЯ СТОСОВНО ЗВОРОТНИХ ЗАМІН
Скільки разів, в ході матчу, гравець може бути зворотно замінений?
• Немає обмежень що до кількості зворотних замін для одного гравця
Чи потрібно зупиняти гру для того, щоб провести зворотну заміну?
• Всі вимоги процедури заміни повинні бути дотримані:
– гра повинна бути зупинена
– арбітр повинен дати дозвіл на проведення заміни
– процедура заміни вважається завершеною, коли замінений гравець залишив межі
футбольного поля, а (зворотно) замінений гравець вийшов на поле
Чи дозволяється проводити зворотні заміни під час серії 11-метрових ударів?
• У Правилах Гри зазначено, що тільки гравці, які перебувають на полі для гри по
завершенню матчу (за виключенням травмованих гравців, які перебувають за межами
поля) можуть брати участь в серії післяматчевих 11-метрових ударів (пенальті), тому не
дозволяється проведення будь-яких замін, за виключенням ситуації із воротарем, який не